Ladik Çimento Fabrikası

İskaniye Mahallesi Ladik, SAMSUN
Telefon : 0 362 771 3818
Faks : 0 362 771 3819
İnternet Sitesi : www.akcansa.com.tr

Temelleri 1967 yılında Akçimento ile atılan ve 1996 yılında Çanakkale Çimento ile birleşmesi sonucunda Türkiye'nin en büyük çimento şirketlerinden biri konumuna gelen Akçansa, bir Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. ve HeidelbergCement Mediterranean Basin Holdings, S.L. ortak kuruluşudur. Şirketin % 79.4 hissesine Hacı Ömer Sabancı Holding ve HeidelbergCement Mediterranean Basin Holdings, S.L. eşit oranda sahiptir, kalan % 20.57'si halka açıktır.

Çimento ve hazırbeton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nde faaliyet gösteren Akçansa'nın, İstanbul, Çanakkale ve Samsun'un Ladik ilçesinde kurulu üç çimento fabrikası ile Ambarlı, Aliağa ve Yalova'da üç çimento terminali bulunmaktadır. İştiraki olan Betonsa şirketi ile 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege Bölgeleri’ne yayılmış 30'un üzerinde hazırbeton tesisinde "Betonsa" markasıyla hizmet vermektedir. Diğer bir iştiraki olan Agregasa Agrega San. ve Tic. A.Ş. ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretim faaliyetini "Agregasa" markası altında İstanbul'da kurulu üç tesisi ile sürdürmektedir.

Akçansa; hem yurt içindeki müşterilerin hem de yurtdışındaki müşterilerin taleplerini karşılamak ve farklılıkların zor algılandığı bu sektörde fiyat unsurunun da ötesinde rekabet edebilmek amacıyla "üretim ve hizmette en kaliteli" olmayı hedeflemiştir.