ÇİMENTO İŞVEREN DERGİMİZ İÇİN ULAKBİM VERİ TABANI SÜRECİ BAŞLADI

Çimento İşveren Dergimizin ULAKBİM veri tabanında yer alması için yapmış olduğumuz başvuru 07 Mayıs 2013 tarihinde kabul edilmiş ve süreç başlamıştır.

ULAKBİM Hakkında

ULAKBİM, ülkenin akademik bilgi birikimini yansıtacak bilgi ürünleri geliştirmeyi amaçlamış, araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla uluslararası standartlarda geliştirilmiş Ulusal Veri Tabanları yer aldığı, TÜBİTAK bünyesinde kurulmuş bir sistemdir.

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan ulusal veri tabanları; Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı konu alanındadır.
Konu bazlı veri tabanlarının içeriğini oluşturan Türkçe bilimsel dergiler, ilgili konudaki akademisyenlerden oluşan Akademik Komiteler danışmanlığında belirlenen akademik ve editoryal başlıklardan oluşan dergi değerlendirme kriterlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Dergi makaleleri ULAKBİM Cahit Arf Bilgi Merkezi konu uzmanları tarafından kavramsal dizinlerden (tezarus) seçilen terimlerle indekslenmektedir.

2000 yılı Ağustos ayından itibaren ULAKBİM web üzerinden taranabilir formatta hizmet veren veri tabanlarında bibliyografik bilgilerin yanı sıra, katılım izni sözleşmesi imzalayan dergilerin tam metinlerine de erişim mümkün kılınmaktadır.

Çimento İşveren Dergimiz, içeriğinde yayınlanan makaleler itibariyle Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanında (SBVT) yer alacaktır.

SBVT, 2002 yılından itibaren alanındaki araştırmacılara, ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır. Veri tabanı, Sosyal ve Beşeri Bilimlerde 28 ayrı alan başlığıaltında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınları içermektedir. Veri tabanına giren dergiler uluslararası standartlar doğrultusunda belirlenen "Dergi Değerlendirme Kriterleri" uyarınca "SBVT Komitesi"danışmanlığında değerlendirilerek seçilmektedir. SBVT Komite üyeleri veri tabanı konu kapsamına giren alanlarda akademisyenlerden oluşmaktadır. SBVT'ye kabul edilen ve gözlem sürecine alınan tüm dergiler veri tabanı kriterlerine uygunlukları açısından düzenli olarak izlenmektedir.

SBVT'de yer alan kayıtlar bibliyografik formatta Türkçe ve/veya İngilizce özleri ile birlikte sunulmaktadır. SBVT "Makale Seçim Kriterleri"ne göre veri tabanına, araştırma/derleme makaleleri, vak'â sunumları ve proje tanıtımları alınmaktadır. Bildiri ve kitap tanıtımları makale formatında yayınlanmaları koşulu ile SBVT'ye alınabilmektedir. Çeviri, tanıtım, haber türü yayınlar veri tabanına dahil edilmemektedir. Veri tabanında indekslenen dergiler, "SBVT Katılım İzni Sözleşmesi"nde yer alan ilgili maddeye onay vermeleri durumunda elektronik ortamda tam metin olarak da erişime açılmaktadır.

Dergimizde yayınlanacak makaleler için araştırmacıların, “Çimento İşveren Makale Yayın Koşulları”na uygun olarak makalelerini hazırlamış olmaları gerekmektedir. 

 

Çimento İşveren Makale Yayın Koşulları’na ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma