ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE İSG FORUM TİYATRO ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Çimento Sektöründe İSG Forum Tiyatro Etkinlikleri Başladı

Eğitim kavramı, “kişilerde, amaçlar ve beklenen yetkinlikler çerçevesinde davranış değişikliği sağlayan araç” olarak tanımlanabilir. Geleneksel işbaşında eğitim yöntemleri ile birlikte günümüzde, rol oynama, simülasyon, bilgisayar destekli eğitim gibi birçok modern eğitim yöntemi de işletmeler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sendikamızca yıllardır gerçekleştirilen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri kapsamında sektörümüzün İSG kültürünü geliştirmeye yönelik birçok eğitim projesi gerçekleştirilmiştir. Genellikle işbaşında eğitim yöntemlerinin kullanıldığı bu eğitim projelerinin tamamlayıcısı bir eğitim olarak, ÇEİS İSG Kurulu’nun tavsiyesi ve Sendikamız Yönetim Kurulu’nun tasvipleriyle, “İSG Forum Tiyatro” etkinliklerinin gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

İş sağlığı ve güvenliğinde “paradigma değişikliği” yaratabilmek ve böylece “davranış ve alışkanlık değişikliği”ni gerçekleştirebilmek amacıyla tasarlanan “Forum Tiyatro”, 6 kişilik Akademika Tiyatro Ekibi tarafından sahneye konan, İSG’nin mizahi bir dille ele alındığı, çalışanların kendi iş süreçlerini sahnede izlediği ve hatta zaman zaman sahneye çıkarak oyuna katıldığı interaktif bir eğitim yöntemidir.

Bu etkinlik vasıtasıyla:
·      Çalışanların ağır çalışma koşullarında farklı davranış örneklerini sergilemesi
·      İSG kurallarının “samimi” biçimde hatırlatılması
·      Sorunların farklı nedenlerinin ortaya çıkarılabilmesi
·      Yaratıcılığın güçlendirilmesi
·      Etkin iletişimin öneminin vurgulanması
·      Eğlenceli bir paylaşımın sağlanması
·      Davranış değişikliğini tetikleyecek sürecin başlatılması
amaçlanmaktadır.
 
Yaklaşık 1,5 saat süren forum tiyatro etkinliği 02 Temmuz 2013 tarihinde Aslan Çimento A.Ş.’de ve 03 Temmuz 2013 tarihinde Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. Büyükçekmece Çimento Fabrikası’nda gerçekleştirilmiş olup, önümüzdeki dönemde tüm üye fabrikalarımızda söz konusu etkinlikler düzenlenecektir.

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma