ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE YER ALAN MESLEKLERE YÖNELİK GELİŞTİRDİĞİMİZ ULUSAL YETERLİLİKLERİ BİR KLASÖRDE TOPLADIK

Sendikamız, Türkiye’de Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Mesleki Yeterliliklerin belirlenmesi, söz konusu yeterlilikleri barındıran Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi’nin oluşturulması ve Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile referanslanması sürecini yürütmek üzere 2007 yılında faaliyetlerine başlayan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile 2009 yılından bu yana yakın işbirliğini sürdürmektedir.

Bu süreçte çimento sektöründe yer alan mesleklerin standart ve yeterliliklerinin dokümante edilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda pek çok mesleğin standartları ve yeterlilikleri belirlenmiştir. İlk olarak 2013 yılı Ağustos ayında hazırlanarak üyelerimizin ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların istifadesine sunulan Çimento Sektörü Ulusal Meslek Standartları 1. Klasörü’nin ardından bu kez söz konusu mesleklere ait ulusal yeterliliklerin yer aldığı Klasör hazırlanmıştır.

Bahse konu yeterlilikler Sendikamız bünyesinde faaliyet gösteren Çimento Ulusal Yeterlilikler Kurulu tarafından ilgili ulusal meslek standartları referans alınarak geliştirilmiştir. Hazırlanan söz konusu iki Klasörde bulunan ulusal standart ve yeterlilikler, sektörümüzde halen çalışan ve çalışacak kişilerin sınav ve belgelendirilmesi sürecine temel teşkil edecek kılavuz belgeler niteliğindedir.

  • Merkezi Kumanda Operatörü (Pişirici) – Seviye 5
  • Çimento Üretim Sorumlusu – Seviye 5
  • Çimento Üretim Elemanı– Seviye 4, 3 ve 2
  • İşletme Elektronik Bakımcısı – Seviye 5
  • İşletme Elektrik Bakımcısı – Seviye 5
  • Kimya Laboratuvarı Sorumlusu – Seviye 5
  • Kimya Laboratuvarı Analisti – Seviye 4

mesleklerine ait Ulusal Mesleki Yeterliliklerden oluşan Çimento Sektörü Ulusal Mesleki Yeterlilikleri 1. Klasörü üyelerimiz ve ilgili kurum ve kuruluşların istifadesine sunulmuştur.

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma