DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününü Kutluyoruz

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 28 Nisan tarihi “Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü” olarak belirlenmiştir. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, sağlıklı, güvenli ve insana yaraşır iş için uluslararası düzeyde ILO’nun öncülüğünde gerçekleştirilen bir kampanyadır. Bu kampanyanın temel amacı iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirmek, sağlıklı ve güvenli işyerleri oluşturma konusunda bilinç arttırmak ve konunun taraflarının bu amaca yönelik birtakım faaliyetler yürütmelerini teşvik etmektir.

Yönetim Kurulumuzca, 28 Nisan tarihinin çimento sektöründe de çeşitli etkinliklerle kutlanmasına karar verilmiştir. Geçtiğimiz sene “Etiketleme – Kilitleme – Emniyete Alma – Deneme (EKED) Sistemi” teması kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin bu seneki teması ise “Acil Durum Yönetimi” olarak belirlenmiştir. “Acil Durumlara Hazır Ol” sloganı ile gerçekleştirilecek etkinliklerde, ÇEİS Üyesi çimento fabrikalarında 28 Nisan 2015 tarihinde eş zamanlı olarak “acil durum tatbikatları” düzenlenerek bu önemli konuya dikkat çekilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu etkinlik kapsamında düzenlenecek tatbikatta kullanılmak üzere ÇEİS İSG Komitesi’nin katkılarıyla bir acil durum senaryosu oluşturulmuştur. Konuya ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla etiketler hazırlanmış ve çalışanların baretlerine yapıştırılması için üye fabrikalarımızla paylaşılmıştır.

Ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanımız Tufan ÜNAL ile T. Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriye NAZLIM’ın, Çimento Sektörü Dünya İSG Gününe ilişkin mesajlarının yer aldığı videolar çekilmiş ve 28 Nisan günü sektörümüzde aynı anda çalışanlarımıza gösterilmek üzere Üye Fabrikalarımızla paylaşılmıştır.

Söz konusu etkinlikler kapsamında; ÇEİS Üyesi çimento fabrikalarındaki tüm çalışanların katılımıyla (çalışma yerini terk etmeme zorunluluğu olanlar hariç) 28 Nisan 2015 tarihinde 13.00 – 15.00 saatleri arasında kurtarma, söndürme ve ilkyardımı da kapsayan bir tahliye tatbikatı yapılarak “acil durum yönetimi” konusuna ilişkin farkındalığın artırılması ve bu bağlamda sektörün güçlü ve gelişime açık yönlerini içeren bir rapor hazırlanması planlanmaktadır.

Bu itibarla, tüm çalışanlarımızın Dünya İSG Günü’nü kutlar, sağlıklı ve kazasız günler dileriz.

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma